Cesta KHL do hĺbky detskej duše

Autor: Robo Hager | 1.3.2013 o 22:25 | (upravené 1.3.2013 o 22:41) Karma článku: 9,60 | Prečítané:  568x

Slovan dohral. Je to škoda. Veľmi som mu to prial. Život ide ďalej. Poďme sa po skončenej sezóne len tak jedným očkom pozrieť do „zákulisia" duše 7 ročného fanúšika, ktorého fenomén KHL pozitívne ovplyvnil, a to aj vo veciach na prvý pohľad nesúvisiacich s hokejom.

 

Na úvod veľmi stručné intro o tom, ako sme sa k hokeju postupne prepracovali. Už minulú extraligovú sezónu sme absolvovali relatívne intenzívne a „nakazili" sme sa slovanistickým syndrómom. Nepochybne k tomu prispeli minimálne 2 faktory - ad 1 vek môjho syna, kedy v 6 rokoch už lepšie vnímal, rozumel, viac sa zaujímal. Ad 2 - nový zimný štadión, čisté, moderné a kultúrne prostredie. K tomu dobrá partia kamarátov s detskými rovesníkmi - základ úspechu! Potom prišla KHL. Už letný prípravný zápas so silným Petrohradom naznačil, že by to mohlo byť dobré. Až prekvapivo veľa divákov, rodinky s deťmi, super hokej, úžasná atmosféra (podotýkam - bol júl). Veľmi dobrý dojem. Tak sme si so Samkom povedali, že toto musíme určite počas sezóny zopakovať. Live na hokeji sme boli tuším päťkrát, v televízii sme pozerali, koľko sa dalo. Média sme sledovali, aj keď sme nechceli, lebo Slovanu bolo vždy a všade dosť. Takže mali sme si z čoho tvoriť náš pohľad na celú sezónu a bolo toho skutočne dosť, čo hlavne toho môjho Juniora ovplyvňovalo.

 

Jeden z prvých pozitívnych „vedľajších účinkov" celej tejto medzinárodnej súťaže mal dopad na geografiu. Už v lete sme sedeli doma nad mapou, študovali a odpovedávali sme si otázky typu kto všetko to v tej KHL hrá, kde sa daný klub nachádza, ako je to cca ďaleko od Bratislavy, koľko je to časových pásiem (čo to vlastne sú, tie časové pásma), či to je ešte v Rusku, alebo v inej krajine, kde je Riga, Minsk atď. A musím zdôrazniť, že to nebolo jednorázové, ale v podstate to kontinuálne pretrváva do dnes. Proste od Prahy až na vzdialený východ sme to zmapovali. A popri tom zistili, že taký Chabarovsk je teda ale že fakt nenormálne ďaleko, ďalej je snáď už len Vladivostok, a že len na skok je Čína.

Histórii sme sa tiež nevyhli. Rusko, Sovietsky zväz a jeho rozpad, postsovietske krajiny a ich hlavné mestá, ktoré z nich sú a ktoré nie v KHL - normálne sa usmievam pri týchto riadkoch, ako ich píšem. Proste celý ten KHL cirkus nám okrem iného poslúžil ako výborná mnemotechnická pomôcka pre ďalšie dobrovoľné vzdelávanie sa. Niečo sme už naštudovali, keď sme boli v minulosti na Slavíne, no ale teraz sme to výrazne umocnili.

Domáce úlohy sa tiež neubránili hokejovému nájazdu. Napríklad taký slovenský jazyk. Samko mal v škole napísať slová začínajúce na rôzne písmená. A tak sa pri písmene N objavili namiesto slov ako nos, noha, nožnice slová Nižnekamsk, Novosibirsk, Novokuzneck :-).

Neodolateľná ruština. Sedíme v autobuse, vonku zima, vo vnútri teplo, zarosené okno a Samko vykresľuje azbukou 3 písmená. Môžete hádať, že aké :-). Alebo do družiny bolo treba priniesť pár vecí na výrobu nejakých postavičiek. Medzi iným aj obväzovú vatu. A tak si okrem vyrobenej figúrky Samko dobrovoľne prepísal na papier azbukou popisný text zo spomenutej vaty. No a pri rozhovore na tému cudzie jazyky sa častejšie a serióznejšie začína objavovať téma ruský jazyk. Človek nikdy nevie, kedy, kde a aký svetový jazyk sa mu môže hodiť.

Slovan a Vianoce. Vianočný darček, ktorý poteší? Lístok na Slovan! Tie rozžiarené očká a nefalšovanú detskú radosť nenahradí nič iné. Samozrejme, že ježiskovské želania boli rôzne, ale toto bolo špecifické okrem iného aj v tom, že to bolo na Magnitogorsk s Malkinom.

Úcta, obdiv, osobnosti. Veľmi ma teší, že zažíva kult osobností Mira Šatana (fakt škoda toho nepríjemného zranenia) alebo Ľuba Višňovského (musela tá NHL začať?). Osobností, ktoré fanúšikovia milujú a uznávajú. Dnes rozumie prečo. Lebo sú to skutočné a nie nejaké pseudo-osobnosti. Keď sa napr. celý štadión lúčil s Ľubom a Andrejom Sekerom - to bol aj pre mňa neskutočný a neopakovateľný zážitok. Krásne spomienky máme z toho ešte do dnes. A som rád, že toto zažil a precítil aj môj syn. A vidieť na Slovane popri našich hviezdach Ovečkina, Daciuka, Radulova, Kovaľčuka alebo Malkina - neopísateľné. Pred rokom sme sa tešili na Skalicu so Žigom. No a teraz sa naše očakávania a nadšenie výrazne vygradovali. Zažiť potlesk plného štadióna na ich adresu - to je o správnej športovej kultúre. To sa aj mne páči. Asi si aj viacerí rodičia povedali, že je radosť chodiť so svojimi ratolesťami na takéto podujatia.

Naša babka bola neplánovane tiež vtiahnutá do víru KHL - Samko ju na záver sezóny ukecal, aby mu uštrikovala belasý sveter s nášivkou Slovan. A rýchlo, aby si ho vraj stihol na play off zobrať :-). Tak bola babka nútená sledovať vrcholiacu základnú časť, strážit si termíny a zmáknuť ten dôležitý sveter ešte pred vyraďovacou časťou. Stihla.

Aj sklamanie bolo súčasťou tohto ročníka. Z niektorých prehier, z toho, že sme sa nedostali na niektoré želané zápasy, ale hlavne - sveter bol pripravený, otestovali sme ho do školy a čakali na dražbu prvého domáceho play off zápasu. Na nedeľný sviatok v hokejovej aréne sme sa ale bohužiaľ „vďaka" nenormálne premrštenej cene lístka nedostali. Dražili sme, ale 60 eur bolo fakt až príliš veľa. Aj z tohto sa dalo odniesť pozitívum - malé dieťa bez problémov pochopilo, že už 30 za lístok bolo skutočne veľa a že teraz tých 60... Detské choroby táto sezóna bezpochyby mala. Som rád, že o nich vie aj samotný Slovan, že si ich vie priznať a verím, že ich bude riešiť.

 

Náš rodinný celkový dojem nám to nepokazilo. Moje hodnotenie je nadmieru pozitívne - hlavne z postu otca vyrastajúceho nového fanúšika. Sme radi za KHL a už dnes sa tešíme na ďalšiu sezónu. Aj keby sme naživo mali len zo dva zápasy vidieť. Milý Slovan and co. - ďakujeme a pracujte na sebe. Ste na dobrej ceste ;-).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?